loading...

Här finner du tider med mera inför VM i Ryssland
Det tjugoförsta världsmästerskapet i fotboll är igång. Sverige gör sitt första VM på tolv år och i gruppspelet väntar Sydkorea, Mexiko och regerande mästarna Tyskland.
Här är grupperna, spelschemat, tider och TV-kanaler


Gruppspelet

Fredag 22 juni
Nigeria-Island, 17:00 Volgograd, (SVT)
Serbien-Schweiz, 20:00 Kaliningrad, (SVT)

Lördag 23 juni
Belgien-Tunisien, 14:00 Moskva, (SVT) - Sydkorea-Mexiko, 17:00 Rostov vid Don, (TV4)
Tyskland-Sverige , 20:00 Sotji, (TV4)

Söndag 24 juni
England-Panama, 14:00 Nizjnij Novgorod, (SVT) - Japan-Senegal, 17:00 Jekaterinburg, (TV4)
Polen-Colombia, 20:00 Kazan, (TV4)

Måndag 25 juni
Uruguay-Ryssland, 16:00 Samara, (TV4) - Saudiarabien-Egypten, 16:00 Volgograd, (TV4)
Iran-Portugal, 20:00 Saransk, (SVT) - Spanien-Marocko, 20:00 Kaliningrad, (SVT)

Tisdag 26 juni
Danmark-Frankrike, 16:00 Moskva, (SVT) - Australien-Peru, 16:00 Sotji, (SVT)
Nigeria-Argentina, 20:00 S:t Petersburg, (TV4) - Island-Kroatien, 20:00 Rostov vid Don, (TV4)

Onsdag 27 juni
Sydkorea-Tyskland, 16:00 Kazan, (SVT) - Mexiko-Sverige , Jekaterinburg, 16:00 (SVT)
Serbien-Brasilien, 20:00 Moskva, (TV4) - Schweiz-Costa Rica, 20:00 Nizjnij Novgorod, (TV4)

Torsdag 28 juni
Japan-Polen, 16:00 Volgograd, (TV4) - Senegal-Colombia, 16:00 Samara, (TV4)
England-Belgien, 20:00 Kaliningrad, (SVT) - Panama-Tunisien, 20:00 Saransk, (SVT)
Slutspelet

Lördag 30 juni
Åttondelsfinal 1: Vinnaren grupp C — Tvåan grupp D, 16:00 Kazan, (TV4)
Åttondelsfinal 2: Vinnaren grupp A — Tvåan grupp B, 20:00 Sotji, (SVT)

Söndag 1 juli
Åttondelsfinal 3: Vinnaren grupp B — Tvåan grupp A, 16:00 Mosvka, (SVT)
Åttondelsfinal 4: Vinnaren grupp D — Tvåan grupp C, 20:00 Nizjnij Novgorod, (TV4)

Måndag 2 juli
Åttondelsfinal 5:
Vinnaren grupp E — Tvåan grupp F, 16:00 Samara, (TV4)
Åttondelsfinal 6: Vinnaren grupp G — Tvåan grupp H, 20:00 Rostov vid Don, (SVT)

Tisdag 3 juli
Åttondelsfinal 7:
Vinnaren grupp F — Tvåan grupp E, 16:00 S:t Petersburg, (SVT)
Åttondelsfinal 8: Vinnaren grupp H — Tvåan grupp G, 20:00 Moskva, (TV4)

Fredag 6 juli
Kvartsfinal 1
: Vinnare åttondelsfinal 2 — Vinnare åttondelsfinal 1, 16:00 Nizjnij Novgorod, (SVT)
Kvartsfinal 2: Vinnare åttondelsfinal 5 — Vinnare åttondelsfinal 6, 20:00 Kazan, (TV4)

Lördag 7 juli
Kvartsfinal 3:
Vinnare åttondelsfinal 7 — Vinnare åttondelsfinal 8, 16:00 Samara, (TV4)
Kvartsfinal 4: Vinnare åttondelsfinal 3 — Vinnare åttondelsfinal 4, 20:00 Sotji, (SVT)

Tisdag 10 juli
Semifinal 1:
Vinnare kvartsfinal 1 — Vinnare kvartsfinal 2, 20:00 S:t Petersburg, (SVT)

Onsdag 11 juli
Semifinal 2:
Vinnare kvartsfinal 3 — Vinnare kvartsfinal 4, 20:00 Moskva, (TV4)

Lördag 14 juli
Bronsmatch, 16:00 S:t Petersburg, (TV4)
Söndag 15 juli
Final, 17:00 Moskva, (SVT)
 

Tillbaka till dagens alla nyheter

Tidigare nyheter på denna plats arkiveras i vårt arkiv i flikarna ovan

Detta bildgalleri kräver att du har javascript aktiverat och Flash installerat.

Copyright © 2009. Nyheter4.com

All rights reserved.